Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 10:51:22
norwegia, prawo, windykacje, sądy, ue

W norweskim systemie windykacji dłużnik otrzymuje powiadomienia z prośbami o płatność, zanim zostanie wszczęta prawna egzekucja długu.

 

Kwestia niezaspokojonego roszczenia może zostać skierowana do organu pojednawczego.

Windykacja należności regulowana jest przez ustawę - Inkassoloven z 1988. Firmy windykacyjne muszę być zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez Finansową Władzę Nadzorczą - Finanstilsynet.

Pierwszym etapem procedury jest wysłanie, 14 dni po dacie zapadalności, powiadomienia o istniejącym długu powiększonym o tzw. purregebyr (59 koron w 2009 r.).

Jeśli dłużnik nie reaguje w ciągu 14 dni, wierzyciel lub wynajęta firma windykacyjna wysyła ponownie prośbę o płatność Betalingsoppfordring dodając ustawowe odsetki, których wartość podwaja się jeśli zobowiązanie nie zostanie spłacone w ciągu 28 dni.

Prośba o płatność może zostać ponowiona dając kolejne 14 dni na spłatę długu z odsetkami. Po tym czasie brak reakcji ze strony dłużnika upoważnia do ostrzeżenia o możliwości rozpoczęcia prawnej egzekucji długu. List z ostrzeżeniem daje dłużnikowi kolejne 14 dni na spłatę długu wraz z odsetkami. Kwestia niezaspokojonego roszczenia może zostać skierowana do organu pojednawczego - Forliksråd w gminie, gdzie dłużnik ma siedzibę.

Rejestr firm windykacyjnych w Norwegii można znaleźć na stronie instytucji nadzorującej działalność instytucji finansowych Finanstilsynet.

Pozasądowe rozstrzyganie sporów w Norwegii odbywa sie na podstawie ustawy o arbitrażu z 14 maja 2004 r. Instytut Arbitrażu i Rozstrzygania Sporów przy Izbie Gospodarczej w Oslo jest organem, który zajmuje się krajowymi i międzynarodowymi sporami gospodarczymi, handlowymi, z zakresu żeglugi oraz przemysłu off-shore/on-shore.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert