Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Norwegii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 10:42:28
norwegia, praca, świadczenia socjalne, zawody

Pracodawcy norwescy oczekują znajomości języka norweskiego - znajomość angielskiego jest niewystarczająca. Wiąże się to z ochroną miejsc pracy Norwegów. Jednak w zawodach deficytowych lub specjalistycznych, np. inżynierskich, biegła znajomość angielskiego może być wystarczająca.

 

 

Szukając pracy warto skorzystać z internetowej bazy wakatów, prowadzonej przez Norweski Urząd ds. Zatrudnienia NAV. Niestety baza prowadzona jest wyłącznie po norwesku. Adres strony: http://www.nav.no

Po zalogowaniu się do strony należy:

  • Kliknąć w „Ledige stillinger"
  • W zakładce „eller finn i kategori" zaznaczamy ‘Industri, bygg/anlegg, handverk og verkstedsarbeid" i wybrany region (flyke) Norwegii
  • Następnie w okienku powyżej zwrotu „eller finn i kategorii" wpisujemy po norwesku nazwę swojego zawodu (można skorzystać z tłumacza Google), np. spawacz - sveiser
  • Pozostaje kliknąć na „SØK" i sprawdzić wynik
  • Do tłumaczenia wyniku można także korzystać z tłumacza Google

Informacje o wakatach w Norwegii można także uzyskać korzystając z telefonu do NAV: +47 800 33 166, w godz. 8.00 - 15.30 lub korzystając z portalu EURES.

Należy mieć świadomość, iż nie wszystkie oferty pracy są zgłaszane do NAV lub EURES. Dlatego też warto podejmować próby nawiązania kontaktu z poszczególnymi przedsiębiorstwami stoczniowymi. Adres do organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa stoczniowe: http://www.nssm.no/en/contact.

 

Aplikowanie o pracę
 

Podstawowym wymogiem jest przedstawienie potencjalnemu pracodawcy życiorysu zawodowego CV sporządzonego po angielsku lub w języku skandynawskim (norweski, szwedzki, duński).

W przypadku poszukiwania stanowiska specjalistycznego, do CV dołączone być powinny dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień i kwalifikacji, w tłumaczeniu na angielski.

 

Płace i podatki

 

Na stanowisku robotniczym, niezależnie czy jest to praca stała, czy to kontrakt terminowy, obowiązują te same stawki godzinowe.
 

Podstawowe (minimalne) stawki to:

  • dla pracownika wykwalifikowanego - 148,29 norweskich koron za godzinę
  • dla pracownika wyspecjalizowanego - 141,53 koron za godzinę
  • dla pracownika pomocniczego - 134,85 koron za godzinę


Za pracę w godzinach nadliczbowych i w święta stosowane są stawki specjalne. Jest przyjęte w norweskim przemyśle stoczniowym, że robotnicy zagraniczni, szczególnie tzw. krótko kontraktowi są zakwaterowywanie przez pracodawcę.

W przypadku korzystania z zakwaterowania oferowanego przez pracodawcę, jego koszt jest potrącany z należnego wynagrodzenia.

Opodatkowanie wynagrodzenia pracownika zatrudnionego zgodnie z norweskimi przepisami wynosi blisko 1/3 przysługującego pracownikowi wynagrodzenia.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy
 

Zapewnienie i przestrzeganie bezpiecznych warunków pracy w przemyśle stoczniowym jest jedną z podstawowych zasad wiążących pracodawcę z pracownikiem.

Nad ich przestrzeganiem nadzór sprawuje Norweska Inspekcja Pracy (www.arbaidstilsynet.no), często prowadząca kontrolę na stanowiskach pracy.

Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad BHP na stanowisku pracy przez pracowników jest wystarczającym powodem do rozwiązania stosunku zatrudnienia przez pracodawcę.

 

Wykształcenie a praca
 

W zasadzie tylko wykształcenie pracowników niewykwalifikowanych z krajów UE zostaje uznane na podstawie tłumaczenia. We wszystkich zawodach technicznych na bazie wykształcenia średniego zasadą jest, że pracownik wykwalifikowany w danej specjalności musi mieć wykształcenie z norweskim, szwedzkim lub fińskim programem nauczania i biegle znać norweski.

W praktyce rząd norweski modyfikuje te przepisy w specjalnościach, w których występuje szczególnie dotkliwy brak kadry, jednak są to wyjątki.

Dyplomy wyższych uczelni unijnych są uznawane, ale pracę można podejmować po zdaniu egzaminów z języka norweskiego. Ponadto, w zawodach technicznych również obowiązują ograniczenia wynikające z różnic programów nauczania.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna Toruń

Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko z uwagi na estetykę i wygląd wnętrza, a...
Polska - Toruń 2021-11-30 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

DJ Toruń

DJ konferansjer na wesele – doskonała zabawa każdego gościa Każdy, kto organizuje wesele...
Polska - Toruń 2021-11-30 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Nalewarki

    Rodzaje aplikatorów etykiet dostępnych na rynku Etykieciarki Na s...
Polska - Toruń 2021-11-30 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert