Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Chałupa | 2016-03-17 11:23:53
norwegia, polska, inwestycje, firmy, ue

Wartość kapitału zainwestowanego przez firmy norweskie w Polsce na koniec 2014 r. wynosiła 1 032,7 mln EUR.

 

W 2014 roku, wg danych NBP, odnotowano napływ norweskiego kapitału do Polski na poziomie 63,9 mln EUR. Dochody norweskich inwestorów z tytułu zainwestowanych w Polsce BIZ w 2014 r. wyniosły ogółem 59,8 mln EUR, z czego 28,3 mln EUR przypadło na dywidendy, 17 mln EUR na reinwestowane zyski, a 14,6 mln EUR na dochody z wierzytelności. Szacuje się, że łączna wartość kapitału zainwestowanego przez firmy norweskie w Polsce wyniosła na koniec 2014 roku 1 032,7 mln EUR.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2014 roku funkcjonowało w Polsce 399 spółek z udziałem norweskiego kapitału (w 2013 r. było ich 378). Wartość zagranicznych inwestycji tych firm, liczona według metodologii GUS, wyniosła 1,2 mld PLN, co stanowiło 0,61 % kapitału zagranicznego zainwestowanego w Polsce ogółem (w 2013 r. było to 0,57%).

Spośród wymienionych spółek 49 zaklasyfikowano jako „duże”, tj. takie w których udział kapitału zagranicznego przekraczał 1 mln USD.

 

Na liście Największych Inwestorów Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2014 roku znalazło się 35 firm norweskich, m. in.: producent płyt gipsowo-kartonowych Norgips, firmy działające w branży spożywczej (NO-PO, Rieber&Son), hotelarstwie (Wenaasgruppen w 2011 roku kupiła Hotel Jan III Sobieski w Warszawie; sieć hoteli Qubus Hotel System), Opera Software International AS, jak również grupa wydawnicza Orkla Press (w Polsce - Media Regionalne).

 

Wg danych NBP w 2014 roku odnotowano napływ polskiego kapitału do Norwegii (139,0 mln EUR) z tytułu polskich BIZ. Stan polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Norwegii na koniec 2014 roku wyniósł 885,4 mln EUR.

 

Największymi polskimi inwestorami w Norwegii są firmy: LOTOS Exploration&Production Norge AS i PGNiG Noway AS (wydobycie węglowodorów), Solaris Bus&Coach S.A. (usługi serwisu taboru autobusowego) oraz Torpol Norge (infrastruktura kolejowa).

 

Największym norweskim inwestorem portfelowym w Polsce jest Pension Fund Global, inwestujący środki pozyskiwane jako dochody z tytułu wydobycia węglowodorów (gaz, ropa naftowa) na norweskim szelfie kontynentalnym. Inwestor ten nie został ujęty na powyższej liście, ponieważ jest on typowym funduszem lokującym kapitał w inwestycje portfelowe, które nie mają charakteru bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wartość inwestycji Funduszu w Polsce na koniec roku 2015 (ostatnie dostępne dane) wynosiła 6,5 mld NOK w 96 inwestycjach. Biorąc pod uwagę fakt, iż kapitalizacja wszystkich spółek obecnych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyniosła w całym 2015 r. ok. 1100 mld PLN, to udział Pension Fund Global wyniósł w niej ok. 0,3%.

 

 

Infrastruktura
 

Kwota przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę drogową norweskich samorządów stanowi 67,3 proc. ogółu środków przeznaczanych na wydatki majątkowe. Budowa tuneli to 21,7 proc., a konstrukcja mostów 11,0 proc.. Zapowiedziane przedsięwzięcia na lata 2015-2017 to 54,9 proc. wszystkich  planów inwestycyjnych zarejestrowanych w bazie „Byggfakta”.

 

Inwestycje zaplanowane na 2016 rok w znacznym stopniu przewyższają plany inwestycyjne z roku wcześniejszego. Największe zaległości w realizacji zaplanowanych projektów obserwuje się w regionie Hordaland, na kolejnych miejscach plasują się natomiast okręgi Akershus, Buskerud Rogaland i Nordland. Biorąc pod uwagę wyłącznie okres 2015-2017, największą liczbę planowanych inwestycji odnotowano w okręgu Akershus, na miejscu drugim lokuje się Sør- Trøndelag, a następnie Buskerud.

 

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizmy Finansowe EOG

W edycji 2004-2009 tych programów Polska otrzymała 528 mln euro na przedsięwzięcia w zakresie: ochrony środowiska, konserwacji i rewitalizacji dziedzictwa kulturowego, ochrony zdrowia, polsko-norweskiej współpracy badawczej, wsparcia wymiaru sprawiedliwości, Funduszu Stypendialnego, współpracy w obszarze Schengen oraz walki z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną.

Największe wsparcie otrzymały projekty na rzecz obszaru Schengen – ponad 105 mln euro, środowiska – ponad 111 mln euro, dziedzictwa kulturowego – blisko 98 mln euro. Łącznie realizowanych było 411 projektów, o średnim poziomie dofinansowania wynoszącym 1 mln euro.

Ponadto, przeprowadzono 1.200 mniejszych projektów dofinansowanych w ramach czterech grantów blokowych. W 87 projektach uczestniczyli partnerzy norwescy i islandzcy.

 

Współpraca regionalna

 

Współpraca regionalna między Polską a Norwegią ma również miejsce w ramach powołanej w 1993 r. w norweskim Stavanger organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation, skupiającej około 170 regionów z 10 państw Morza Bałtyckiego. Trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie są członkami tej organizacji. Współpraca regionów skoncentrowana jest wokół zagadnień polityki morskiej, transportu i infrastruktury, Wymiaru Północnego oraz polityki spójności.

W ostatnich latach zarówno skala, jak i zakres dwustronnej współpracy regionalnej wzrosły. Znaczna liczba norweskich regionów wypracowała robocze kontakty z władzami polskich województw: region Telemark współpracuje z województwem małopolskim oraz mazowieckim, Akershus z województwem pomorskim, Østfold z województwem podlaskim, region Oslo z Miastem Stołecznym Warszawa.

Współpraca polsko-norweska organizowana jest również na drodze lokalnych inicjatyw samorządowych. Przykładem jest tutaj choćby nawiązana w ramach Związku Miast Bałtyckich umowa o współpracy na zasadach miast siostrzanych pomiędzy Gdynią a norweskim Kristiansand (podpisana 21.09.1991) oraz współpraca władz Gdańska z Trondheim. Zakres współpracy obejmuje wzajemne inicjatywy w dziedzinie ochrony środowiska, ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki, popierania współpracy pomiędzy działającymi w obu miastach izbami przemysłowo-handlowymi. Umowy te wyrażają także zainteresowanie obu stron promocją inwestycji, jak również dotyczą wymiany informacji na temat życia obu miast.

Przykładem współpracy na szczeblu samorządów jest także status miast zaprzyjaźnionych między Malborkiem a gminą Larvik, które dzięki możliwościom kreowanym przez środki pochodzące z Norweskiego Mechanizmu Finansowego złożyły wspólny projekt w ramach dofinansowania z Funduszu Wymiany Kulturalnej.

Rozwijana jest także współpraca między miastem Narvik a Nowym Sączem, której inicjatorem była aktywna grupa polonijna zamieszkała w Narviku. W 2010 r. zainicjowano dialog pomiędzy miastami Słupsk i Fredrikstad oraz Nakło i Arendal, a w 2012 r. między Krakowem i Trondheim. Przykładami współpracy partnerskiej są również relacje Krasnegostawu i Gjovik, Suwałk i Notodden, Warszawy i Oslo, Warszawy i Bergen oraz Węglińca i Haa.

Wolę nawiązania ewentualnej współpracy z odpowiednikami norweskimi wyraziły Lublin i Łapy.

 
źródła: PAP, MG, MSZ, NBP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert