Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNorweski rynek części samochodowych, sprzętu i akcesoriów do serwisowania samochodów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2012-07-02 10:14:21
analizy rynkowe

Analiza rynku

Norwegia dzięki zasobom ropy naftowej jest aktualnie jednym z najzamożniejszym krajów na świecie. Poziom bezrobocia pozostaje niski, pomimo niewielkiego wzrostu na skutek kryzysu gospodarczego w latach 2008-10. Dystrybucja dochodów jest bardziej równomierna w porównaniu do innych krajów europejskich. W oparciu o moc nabywczą waluty (PPP) produkt narodowy brutto na mieszkańca wynosił w roku 2010 prawie 56000 USD i był drugim pod względem wysokości w krajach OECD po Luksemburgu. Poziom dochodu netto na mieszkańca jest również wysoki. Nie przekłada się to jednak ilość posiadanych pojazdów, na skutek wysokich cen oraz w pewnym stopniu polityki rządu zniechęcającej do korzystania z prywatnych środków transportu. W roku 2010 w Norwegii było zarejestrowanych 2,7 miliona samochodów osobowych. Jest to równoważne liczbie 551 samochodów na 1000 osób, czyli więcej niż w sąsiadującej Danii, ale znacznie mniej niż w krajach europejskich, gdzie liczba samochodów na obywatela jest najwyższa, jak np. we Włoszech.

Sprzedaż nowych pojazdów zaczęła stopniowo wzrastać w drugim kwartale 2009 roku, a tren ten utrzymał się w roku 2010. Większe zaufanie klientów indywidualnych i biznesowych, rosnąca konsumpcja oraz lepszy dostęp do źródeł finansowania przyczyniły się do zwiększenia sprzedaży nowych samochodów. W latach 2008, 2009 i 2010 odczuwalna była w Norwegii recesja. Pomimo tego gospodarka znalazła się pod parasolem ochronnym dzięki rozbudowanemu sektorowi publicznemu, wydobyciu ropy naftowej oraz agresywnej polityce fiskalnej i monetarnej. Pomimo globalnego kryzysu finansowego instytucje finansowe w Norwegii utrzymały swoją dochodowość.

Do roku 2015 wyniki ekonomiczne Norwegii będą wyższe niż przeciętna w 15 krajach WE, a wpływy z wydobycia ropy będą nadal zapewniać ochronę dla całej gospodarki. Nastąpi dalszy wzrost prywatnej konsumpcji. Pomimo prognozowanego spadku inwestycji gospodarczych w stosunku do dekady poprzedzającej ostatnią recesję, wzrost produktu narodowego brutto utrzyma się dzięki inwestycjom w sektor paliwowy. Chociaż nadal istnieje niepewność, co do zachowania zrównoważonego rozwoju w skali globalnej, prognozuje się utrzymanie poziomu sprzedaży w sektorze samochodowym.

W Norwegii produkuje się wyłącznie samochody elektryczne, a rynek ten jest wciąż nieduży, pomimo zwolnienia samochodów elektrycznych z podatku drogowego, opłat parkingowych oraz opłat za korzystanie z dróg. Popyt na samochody osobowe oraz samochody użytkowe jest w związku z tym całkowicie zaspokajany przez import. Z uwagi na wysokie ceny nowych samochodów, importowane samochody używane stanowią około jedną trzecią wszystkich rejestrowanych aut.

Rynek norweski charakteryzuje duże zróżnicowanie regionalne odzwierciedlając różne warunki topograficzne i klimatyczne. Na przykład na północy Norwegii znaczący jest rynek skuterów śnieżnych. 

Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się bezposrednio z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo wysyłajac zapytanie na adres poczty elektronicznej: oslo@trade.gov.pl  

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert