Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuArtykuł SOLVIT.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2013-02-11 14:24:01
analizy rynkowe

Skierowany do przedsiębiorców i środowisk biznesowych artykuł nt. SOLVIT wraz z zaproszeniem do udziału w Forum Rynku Wewnętrznego (SIMFO).

Dlaczego przedsiębiorca działający na rynku UE powinien wiedzieć o istnieniu SOLVIT?

 

- bo SOLVIT może rozwiązać problem z organami administracji państw członkowskich UE, które w sposób niewłaściwy zastosowały prawo Unii Europejskiej

- bo już w ciągu dziesięciu tygodni SOLVIT proponuje praktyczne rozwiązanie zaistniałego problemu.

- bo SOLVIT stanowi bezpłatną alternatywę dla szczególnie kosztownych i przewlekłych postępowań sądowych w innych państwach członkowskich

 

SOLVIT jest powołaną na mocy zalecenia Komisji Europejskiej 2001/893 z dnia 7 grudnia 2001 roku Siecią Rozwiązywania Problemów Rynku Wewnętrznego. Obejmuje ona państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Norwegię, Lichtenstein i Islandię. Działania  współpracujących ze sobą centrów wspomaga i nadzoruje Komisja Europejska. Głównym zadaniem SOLVIT jest przyczynienie się do efektywnego egzekwowania praw, jakie przepisy Unii Europejskiej gwarantują obywatelom i przedsiębiorstwom.

 

Na obecnym etapie rozwoju prawodawstwa Unii Europejskiej SOLVIT może pomóc przedsiębiorcom między innymi w:

 

- uzyskaniu zwrotu podatku VAT

- rozpoczęciu działalności usługowej w innym państwie UE, w sytuacji gdy właściwy organ odmawia zgody na jej rozpoczęcie lub stawia niezgodne z prawem UE wymagania

- uznawaniu kwalifikacji zawodowych w państwie UE innym niż miejsce ich uzyskania

- przyspieszeniu wydania zaległej decyzji związanej z prowadzeniem działalności usługowej lub stałym prowadzeniem działalności w innym państwie członkowskim

- realizacją zasady swobody przepływu towarów

- rejestracją samochodu w innym państwie członkowskim

- a także w szeregu innych kwestii, pośrednio związanych z działalnością na rynku, takich jak zabezpieczenie społeczne, prawo pobytu, kontrole drogowe i inne.

 

Zgodnie z ww. zaleceniem SOLVIT może zając się sprawą, jeśli spełnione są łącznie trzy warunki:

1. Problem wynika z niewłaściwego stosowania prawa UE tzn. dotyczy kwestii, które regulowane są przepisami prawa Unii Europejskiej.

2. Problem zaistniał pomiędzy obywatelem lub przedsiębiorcą z jednej strony a organem krajowej administracji publicznej z drugiej.

3. Problem ma charakter transgraniczny, tzn. zaangażowane weń podmioty pochodzą z dwóch różnych państw członkowskich.

 

Aby zgłosić spełniający powyższe kryteria problem oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad działania sieci SOLVIT zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Solvit

 

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz państwa członkowskie starają się aby obywatele, zarówno w ramach ich aktywności prywatnej jak i zawodowej, czerpali korzyści z funkcjonowania rynku wewnętrznego i byli świadomi przysługujących im praw. Jedną z inicjatyw mających na celu zwiększanie wiedzy na ten temat a także budowanie dialogu pomiędzy przedsiębiorcami, konsumentami i instytucjami Unii Europejskiej jest Forum Rynku Wewnętrznego.  W tym roku, w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej, odbędzie się ono w dniach 2-4 października w Krakowie. Poza Jarmarkiem Rynku Wewnętrznego, będącym imprezą promocyjno- informacyjną, w ramach Forum zorganizowanych zostanie szereg warsztatów poświęconych kluczowym obszarom jednolitego rynku. Będą one doskonałą okazją do wymiany poglądów i zaangażowania uczestników rynku wewnętrznego w proces transpozycji, stosowania i egzekwowania prawa Unii Europejskiej.

Obecność przedsiębiorców, jako podmiotów aktywnie działających na rynku wewnętrznym pozwoli na nadanie prowadzonym dyskusjom praktycznego wymiaru. Będzie także okazją do przekazania Państwa uwag i refleksji przedstawicielom instytucji unijnych, rządowych i lokalnych. Uwieńczeniem Forum będzie opracowana przez uczestników Forum deklaracja, wskazującą obszary jednolitego rynku, których funkcjonowanie należy poprawić.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Program Forum oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie:

 

http://ec.europa.eu/internal_market/top_layer/single_market_forum_pl.htm

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert