Chcąc prowadzić biuro podróży, należy uzyskać gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe pokrywające ewentualne zaległe zobowiązania. Prowadzenie firmy cateringowej, kawiarni, restauracji wymaga autoryzacji od urzędu gminy, w której znajduje się lokal. Wcześniej należy uzyskać atest dla lokalu od Norweskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności - Mattilsynet.
Dodatkowo wymagane są specjalne pozwolenia od urzędu gminy na sprzedaż lub serwowanie alkoholi.
Licencje wymagane są również na działalność transportową: taksówki, transport medyczny (ambulansem), autobusy lub inne środki transportu publicznego. Firmy, w tym osoby samozatrudnione, z szeroko pojętej branży budowlanej są zobowiązane wystąpić do Norweskiej Inspekcji Pracy o specjalne identyfikatory.
1 lipca 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadziła uproszczony system rejestracji (voes) dla zagranicznych przedsiębiorców świadczących usługi drogą elektroniczną podmiotom prywatnym w Norwegii.
Z uproszczonego systemu rejestracji mogą skorzystać osoby oferujący usługi drogą elektroniczną lub drogą łączności elektronicznej konsumentom prywatnym lub w sektorze publicznym. System został stworzony dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają siedziby na terenie Norwegii, a także nie zamierzają rozpocząć tutaj działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą wskazaną działalność gospodarczą w Norwegii albo takową zamierzają rozpocząć przewidziany jest dotychczasowy, zwykły tryb rejestracji w Norwegian VAT w momencie przekroczenia ich rocznego obrotu 50000 koron.
Definicja legalna usług elektronicznych została unormowana w ustawie o VAT i powinna być interpretowana w oparciu o dwa akty Unii Europejskiej tj.:
- Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (art. 357 - 369)
- Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) NR 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (art. 58 - 63)
Usługą elektroniczną jest wszelkiego rodzaju świadczenie oferowane na odległość za pomocą internetu lub innych sieci elektronicznych (telefonia szerokopasmowa, usługi radiowe i telewizyjne).
Usługą elektroniczną nie będzie, zatem żadne świadczenie usług, które może być przeprowadzone bez udziału technologii informacyjnych, działających w sposób w pełni zautomatyzowany.
Chodzi głównie o pobieranie oprogramowania, muzyki, filmów, cyfrowych książek, a także innych elektronicznych publikacji. Obowiązek rejestracji aktualizuje się z chwilą, gdy całkowita wartość dostaw dla prywatnych podmiotów przekroczy w ciągu 12 miesięcy 50000 koron. Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy w inny sposób spełnili wymagania VOES również mogą dokonać rejestracji w systemie.
Przedsiębiorcy, którym nie udało się osiągnąć progu 50000 koron i nie zostali usunięci z systemu, muszą się zarejestrować w ciągu dwóch lat kalendarzowych, aby wyliczyć, uiścić VAT i przedłożyć deklarację w ciągu ww. okresu.
VAT powinien być zdeklarowany i zapłacony w systemie kwartalnym do 20 dni po zakończeniu danego okresu.
Rejestracji można dokonać na stronie: www.voesnorway.com.
Wpis dokonywany jest w oparciu o numer identyfikacji podatkowej w kraju zamieszkania oraz oświadczenie o niepodleganiu opodatkowaniu VAT w Norwegii.
Dokumentacja transakcyjna powinna być przechowywana przez okres 10 lat i udostępniana na wniosek norweskich władz podatkowych w ciągu trzech tygodni. Wykreślenie z systemu następuje na skutek zakończenia działalności gospodarczej, niespełniania warunków wymaganych prawem lub nieprzestrzegania przepisów prawa.
Jeżeli wykreślony z uproszczonego rejestru przedsiębiorca chciałby dalej prowadzić działalność gospodarczą o danym profilu, musi tym razem zarejestrować się w Norwegian VAT, bez możliwości skorzystania z systemu VOES.
Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.voesnorway.com, http://www.skatteetaten.no, http://www.regjeringen.no
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2010 r. nowym prawem imigracyjnym obywatele. Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pobyt/pracę w Norwegii. Jednakże należy zarejestrować się on-line, a następnie zgłosić się na Policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych, jeśli pobyt w Norwegii będzie trwał powyżej trzech miesięcy.
Po rejestracji zostaje wydany certyfikat rejestracji (brak jakichkolwiek opłat), który nie wymaga odnawiania.
Pobyt (powyżej trzech miesięcy) muszą zarejestrować następujące osoby:
- pracobiorcy
- osoby samozatrudnione
- studenci
- świadczący usługi
- osoby niepracujące, ale posiadające wystarczające środki na utrzymanie
- członkowie rodzin wyżej wymienionych osób, jeśli są obywatelami EOG; członkowie rodzin, którzy nie są obywatelami EOG, muszą ubiegać się o kartę pobytu