Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSposoby rejestracji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 16:20:18
norwegia, spółki, prawo, rejestracja

Aby rozpocząć działalność gospodarczą w Norwegii trzeba się zarejestrować w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla Podmiotów Prawnych - Enhetsregisteret.

Rejestracja w Enhetsregisteret jest darmowa. Wystarczy wypełnić część I Zintegrowanego Wniosku Rejestracyjnego - Samordnet registermelding i załączyć odpowiednie dokumenty, jeśli są wymagane.

 

Wniosek rejestracyjny dostępny jest na stronie Brønnøysundregistrene.

Wypełniony wniosek należy przesłać do:

Brønnøysundregistrene

Enhetsregisteret, 8910 Brønnøysund

Rejestracji działalności gospodarczej można dokonać również za pomocą elektronicznego systemu Altinn (http://www.altinn.no/).

Po rejestracji w Enhetsregisteret zostaje przydzielony dziewięciocyfrowy numer organizacyjny, którego należy używać na wszystkich dokumentach firmowanych oraz w kontaktach z poszczególnymi władzami. Bez numeru organizacyjnego nie można otworzyć konta firmowego w banku ani zatrudniać pracowników. Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny może być wykorzystany do zarejestrowania się (o ile jest to wymagane) w innych rejestrach, które są powiązane z Centralnym Rejestrem Koordynacyjnym.

  • Rejestr Pracodawców i Pracobiorców - NAV - AA Registeret
  • Rejestr Przedsiębiortw - Foretaksregisteret
  • Rejestr Podatników VAT - Merverdiavgiftsmanntallet
  • Rejestr Firm i Przedsiębiorstw Norweskiego Biura Statystycznego - Statistisk sentralbyrås Bedrifts-ogforetaksregister
  • Rejestr Fundacji - Stiftelsesregisteret
  • Rejestr Spółek z o.o Norweskiego Dyrektoriatu ds. Podatków - Skattemanntallet for etterskudds­pliktige

Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny zawiera informacje nt. obowiązku lub możliwości rejestracji danego podmiotu w poszczególnych rejestrach. Przewodnik zawierający praktyczne informacje dot. wypełniania wniosku jest dostępny na stronie Brønnøysundregistrene.

Przykładowo obowiązek zgłoszenia się do Rejestru Podatników VAT powstaje, gdy obrót przekroczy 50 000 koron w ciągu 12 miesięcy. W przypadku oddziałów firm zagranicznych / zagranicznych usługodawców, którzy nie mają stałej siedziby, rejestracja dla potrzeb rozliczenia podatku VAT powinna obywać się za pośrednictwem norweskiego przedstawiciela ( osoba bądź firma mająca stałą siedzibę w Norwegii) .

W Foretakregistret obowiązek rejestracji mają wszystkie norweskie i zagraniczne przedsiębiorstwa działające w Norwegii. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie firm jednoosobowych (norweskich), które zatrudniają mniej niż pięciu pracowników lub nie zajmują się odsprzedażą towarów. Rejestrację w Foretakregisteret jest płatna - 6000 koron, jeśli dokonywana jest w formie papierowej lub 5000 koron, jeśli w formie elektronicznej.

Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny można wykorzystywać również do zgłaszania wszelkich zmian związanych z prowadzeniem działalności. W ramach współpracy rejestry wymieniają się informacjami o wszelkich wprowadzonych zmianach dotyczących poszczególnych zarejestrowanych podmiotów. Dlatego też nie ma konieczności składania oddzielnych wniosków w poszczególnych rejestrach.

Prowadząc działalność gospodarczą w Norwegii należy szczegółowo zapoznać się z ustawą o Rachunkowości, Ustawą o Prowadzeniu Ksiąg Rachunkowych oraz ustawą Podatkową. Wszystkie podmioty gospodarcze mają obowiązek prowadzenia księgowości oraz trzymania ksiąg rachunkowych zgodnie z tymi przepisami.

Większość firm norweskich korzysta z usług autoryzowanych biur rachunkowo-księgowych, które pomagają w wypełnianiu obowiązków rejestracyjno-sprawozdawczych wynikających ze wspomnianych ustaw.

Okres przechowywania dokumentów księgowych (po zakończeniu roku finansowego) może wynosić 10 lat (roczne sprawozdania księgowe, raportu kierownictwa, raporty audytora) lub 3,5 roku dla takich dokumentów jak karty czasu pracy, inne vouchery. Firma ma obowiązek zatrudnić autoryzowanego audytora jeśli roczny zysk operacyjny przekroczy 5 milionów koron.

Z obowiązku korzystania z usług audytora mogą zostać zwolnione przedsiębiorstwa jednoosobowe lub spółki z nieograniczona odpowiedzialnością jeśli zatrudniają do pięciu osób.

Polska firma świadcząca usługi w Norwegii powinna dopełnić obowiązków rejestracyjnych w tym kraju. W pierwszej kolejności proszę zapoznać się z informacjami z następującej strony internetowej:

http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/ oraz z materiałami wydanymi m.in. przez Norweski Urząd Podatkowy oraz Norweską Inspekcję Pracy. Kluczowy w całej sprawie jest formularz RF-1199 - http://www.skatteetaten.no/Upload/Skjemaer/alltid/RF-1199BE.pdf, na którym dokonuje się zgłoszenia kontraktu do norweskiego urzędu podatkowego.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert