Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałalność gospodarcza w sektorze budowlanym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 16:18:03
norwegia, praca, świadczenia socjalne, zawody

Działalność gospodarcza w sektorze budowlanym w Norwegii przez firmę zagraniczną może być prowadzona bezpośrednio, jak i poprzez założenie norweskiego oddziału zainteresowanej firmy.

Niezależnie od wybranego sposobu prowadzenia działalności obowiązuje zarejestrowanie tego faktu dla celów podatkowych. Instytucjami właściwymi ds. spraw rejestracji są Norweski Rejestr Przedsiębiorstw (Bronnoysundregisteret – www.brreg.no) oraz Urząd Podatkowy (Skatteetaten - www.skatteetaten.no). Pogłębiony zakres informacji o procedurach rejestracyjnych w języku polskim jest dostępny na stronie: http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/.

W norweskiej praktyce, typową formą prowadzenia działalności gospodarczej przez firmę zagraniczną jest utworzenie oddziału (nor. NUF), dla której to formy nie ma wymogów odnośnie wysokości kapitału założycielskiego.

 

 

Wszystkie firmy budowlane prowadzące w Norwegii prace o wartości przekraczającej 10,000.00 koron, niezależnie od faktu czy są głównym wykonawcą, czy podwykonawcą oraz czy prace wykonywane są na rzecz podmiotu prywatnego, publicznego lub zagranicznego, muszą zgłosić ten fakt dla celów podatkowych do Skatteentaten za pomocą formularza RF-1199.

Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem strony: www.altinn.no, w zakładce „Forms and services” dostępny jest formularz zgłoszenia. Informacje zamieszczone na tej stronie dostępne są także w języku angielskim.

Niedokonanie zgłoszenia skutkuje wysokimi karami zarówno w odniesieniu do niezapłaconych zobowiązań podatkowych, jak i w zakresie ubezpieczeń socjalnych.

Gdy rozmiar prowadzonej działalności kwalifikuje przedsiębiorcę do grupy objętej regulacjami VAT, tj. obrót w okresie 12 miesięcy przewyższa wartość 50,000.00 koron, firma (o ile nie ma stałej siedziby) musi mieć w Norwegii swojego lokalnego przedstawiciela podatkowego – może to być osoba fizyczna zamieszkała w Norwegii lub osoba prawna prowadząca zarejestrowaną działalność w Norwegii.

Kolejny obowiązek rejestracyjny związany jest z zatrudnianiem pracowników w przypadku, gdy pracownik będzie potrzebował „karty identyfikacyjnej w sektorze budowlanym”. Taki pracownik powinien być zgłoszony do Rejestru Pracowników (NAV AA-registeret): http://www.nav.n/Information+in+English.805359897.cms.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert