Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCła

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Chałupa | 2015-11-30 13:13:46
norwegia, cła, ue

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej i tym samym nie jest objęta Unią Celną.

PPE_PL_procedura celna.pdf

 

Na mocy Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym między Norwegią, Islandią i Lichtensteinem a Unią Europejską istnieje strefa wolnego handlu wszystkimi produktami z wyjątkiem produktów rolnych/spożywczych i rybnych.

Wysokości stawek celnych każdorazowo należy wyjaśnić z norweskimi służbami celnymi - www.toll.no. Wymagane jest uregulowanie VAT w celu zamknięcia procedury importowej. Standardowa stawka wynosi 25 proc., 14 proc. dla artykułów spożywczych.

Szczegółowe wymagania w odniesieniu do importu produktów spożywczych, żywych zwierząt, roślin oraz kosmetyków można wyjaśnić w Norweskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (no. Mattilsynet - www.mattilsynet.no).

Produkty rolno-spożywcze nie są objęte umową o wolnym handlu między UE a Norwegią. W celu obrony własnych producentów import do Norwegii szeregu produktów rolno-spożywczych został obłożony stosunkowo wysokimi cłami.

Eksportując produkty rolno-spożywcze do Norwegii należy mieć na uwadze, że - oprócz cła - o finalnej cenie produktu decyduje VAT (15 proc.) oraz ewentualne dodatkowe opłaty i podatki, jak np. akcyza na alkohol, opłaty za produkty z zawartością czekolady lub cukru czy opłaty za opakowanie.

 

W przypadku importu/eksportu produktów rolno-spożywczych należy kontaktować się z:

  • Norweski Urząd Celny - TOLLVESENET - www.toll.no (rozpatruje m.in. kwestie wysokości stawek celnych)
  • Norweska Agencja Rolna - Statens landbruksforvaltning - www.slf.dep.no (odpowiada m.in. za politykę dot. kontyngentów importowych z obniżoną taryfą)
  • Norweski Urząd Sanitarny ds. Żywności - MATTILSYNET - www.mattilsynet.no (odpowiada za kwestie sanitarne dot. importu żywnośći)

Zarówno UE i Norwegia używają tzw. zharmonizowanych kodów taryfy celnej (HS) wprowadzonych Międzynarodową Konwencją w sprawie Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów.

Kody taryfy celnej można odszukać na stronach internetowych Komisji Europejskiej lub Norweskich Służb Celnych. W przypadku wątpliwości w odniesieniu do właściwego przyporządkowaniu produktu do kodu klasyfikacji celnej należy przesłać próbkę produktu do norweskich służb celnych z prośbą o wiążącą klasyfikację celną towaru - formularz RD-009B dostępny jest na stronie internetowej Norweskiego Urzędu Celnego.

Wysokość taryfy celnej na poszczególne produkty w Norwegii można ustalić korzystając z zakładki ‘Tolltariffen' zamieszczonej na stronie www.toll.no. W celu uzyskania informacji o wysokości taryfy należy wprowadzić kod klasyfikacji celnej bądź nazwę produktu.

Norweskie prawo przewiduje możliwość bezcłowego importu do Norwegii artykułów spożywczych z obniżonym cłem. W praktyce, w przypadku chęci skorzystania z możliwości importu z obniżonymi opłatami celnymi importer musi wziąć udział i wygrać aukcję w ramach kontyngentu taryfowego (bezcłowy lub z obniżoną taryfą) lub otrzymać indywidualne zwolnienie celne.

Za oba instrumenty odpowiedzialna jest Norweska Agencja Rolna. Lista importerów, którzy uczestniczyli w aukcji, znajduje się na stronie Agencji.

Pliki do pobrania

proceduracelna
pdf | 319.87 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert